وای‌فای چیست؟

???? ????: آی تی ??????: ۴ مهر ۱۳۹۰ ????: admin بدون دیدگاه 1106 بازدید

wifi مخفف کلمات Wireless Fidelity و در حقیقت یک شبکه بی‌سیم است که مانند امواج رادیو و تلویزیون و سیستم‌های تلفن همراه از امواج رادیویی استفاده می‌کند.

به گزارش خبرنگار فن‌آوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، برقراری ارتباط با شبکه بی‌سیم شباهت زیادی به یک ارتباط رادیویی دو طرفه (مانند بی‌سیم پلیس) دارد؛ آنچه رخ می‌دهد به این شکل است: یک مبدل بی‌سیم اطلاعات را به سیگنالهای رادیویی ترجمه و آن‌ها را ارسال می‌کند.

یک روتر (router) بی‌سیم سیگنالها را دریافت، رمزگشایی و به اطلاعات تبدیل می‌کند، حال این اطلاعات با استفاده از یک اتصال سیمی اترنت به اینترنت فرستاده می‌شود.

این فرآیند در جهت معکوس هم کار می‌کند (آنچه بیشتر کاربران معمولی آن را احساس می‌کنند) یعنی روتر اطلاعات را از اینترنت دریافت، به سیگنال‌های رادیویی تبدیل و برای کامپیوترهایی که مجهز به سیستم بی‌سیم هستند ارسال می‌کند.

امواج رادیویی که برای شبکه‌های بی‌سیم استفاده می‌شوند با امواج رادیویی به کار رفته در تلفن‌های همراه و واکی تاکی‌ها و مانند آن‌ها تفاوتهایی دارد. آن‌ها می‌توانند امواج رادیویی را ارسال و دریافت کنند و از صفر و یک‌ها (اطلاعات دیجیتال) را به امواج رادیویی و بالعکس تبدیل کنند.

امواج رادیوی wifi چند تفاوت قابل توجه با این امواج رادیویی دارند؛ انتقال اطلاعات با استفاده از امواج فرکانس بالای ۲٫۴ گیگاهرتز یا ۵ گیگاهرتز صورت می‌گیرد که فرکانس آن از فرکانس امواج رادیویی واکی تاکی تلفن‌های همراه و تلویزیون به مراتب بالاتر است، البته فرکانس بالاتر اجازه حمل اطلاعات بیش‌تری را می دهد.

آن‌ها از استاندارد ۸۰۲٫۱۱ استفاده می‌کنند که با چند چاشنی مختلف عرضه می‌شوند و عبارتند از ۸۰۲٫۱۱a: اطلاعات را با فرکانس ۵ گیگاهرتز انتقال می‌دهد و می‌تواند اطلاعات را حداکثر تا سرعت ۵۴ مگابایت در ثانیه ارسال کند و اثر اعوجاج و تداخل امواج در آن بسیار کم است.

 واي‌فاي چيست؟

admin

مصطفی خوری نژاد هستم. سردبیر مجله الکترونیکی دانش. عاشق اینترنت و مدیریت سایت. دوست دارم بهترین مطالب آی تی و فناوری رو واستون ترجمه کنم تا کیفش رو ببرید.

More Posts